Het adviestraject op de uurprijs

Deze pagina helpt oudercommissies bij het adviestraject rond de jaarlijkse prijswijziging.

 

Veel oudercommissies (oc's) hebben ieder jaar opnieuw vragen over de voorgestelde prijswijziging van hun kinderopvanglocatie. Het adviesrecht op prijswijzigingen is ook ingewikkeld. Misschien wel de meest ingewikkelde en gevoelige, van alle adviestrajecten. 

Met de informatie op deze pagina hopen we alle oc's een hulpmiddel te bieden voor het adviestraject rondom de jaarlijkse prijswijziging. Alle informatie is een bewerking van de informatie uit onze jaarlijkse prijzenbrochure en themabijeenkomsten ‘De oc en het prijsadvies’ van BOinK in samenwerking met het Waarborgfonds Kinderopvang.

Download hier de Brochure Prijzen in de kinderopvang voor 2027

Webinar 

Op 22 september 2026 organiseerden BOinK en het Waarborgfonds Kinderopvang het jaarlijkse webinar 'De oudercommissie en het prijsadvies'.
Tijdens dit jaarlijks terugkerende evenement gaven wij opnieuw praktische tips over het prijsadviestraject voor oudercommissies. 

Terugkijken webinar: 'De oudercommissie en het prijsadvies' 22 september 2026

Informatie voor de oudercommissie over het prijsadvies
(klik op onderstaande linken)

  1. Het adviesrecht op prijswijzigingen
  2. Advies via centrale oudercommissie
  3. Actualiteiten
  4. Visie op medezeggenschap
  5. Tips
  6. Als het adviestraject niet naar wens verloopt

Het adviesrecht op prijswijzigingen

In artikel 1.60 lid 5 van de Wet kinderopvang is vastgelegd dat oudercommissies adviesrecht hebben op wijzigingen in de prijs van de kinderopvang. Dit betekent dat de houder iedere prijswijziging aan de oudercommissie moet voorleggen voor advies. De wet zegt bovendien dat de houder de oudercommissie op tijd alle informatie geeft die de oudercommissie nodig heeft om een prijswijziging te kunnen beoordelen en een goed advies te kunnen geven.

Tip: Ga met elkaar in gesprek!
Het komt nogal eens voor dat de houder en de (centrale) oudercommissie tijdens een adviesprocedure alleen schriftelijk of per e-mail met elkaar contact hebben. Zij zitten dus niet letterlijk een keer met elkaar om tafel. BOinK adviseert (centrale) oudercommissies en houders om fysiek met elkaar te overleggen. Juist als er grote onduidelijkheden of meningsverschillen zijn. In een gesprek kunnen partijen hun inhoudelijke standpunten duidelijker aan elkaar uitleggen. Ook kan de oudercommissie vertellen waarom zij bepaalde informatie nodig denkt te hebben. Eventueel alleen mondeling of met afspraken over geheimhouding. Of de houder kan op zijn beurt beter uitleggen waarom hij weigert om bepaalde informatie te geven. Kortom, echt overleggen met elkaar zorgt vaak voor betere communicatie. Dit heeft een positieve invloed op de adviesprocedure en de onderlinge verstandhouding.

Advies via centrale oudercommissie

In grotere organisaties worden prijzen vaak centraal vastgesteld. Het is dan praktisch als lokale oc's hun krachten bundelen. Gezamenlijk kunnen zij tot een advies over de prijswijziging komen. Lokale oc's moeten dan een machtiging geven voor het prijsadvies aan de centrale oc. Die centrale oc geeft een advies over de aangekondigde prijswijziging. De ondernemer kan op die manier direct overleggen met vertegenwoordigers van alle ouders in de gehele organisatie.

Er kunnen natuurlijk altijd locatie specifieke zaken spelen. De lokale oc mag dan altijd zelfstandig adviseren over de prijswijziging als zij dat willen. Hun machtiging aan de centrale oc kan ten alle tijden weer ingetrokken worden.

  • 1. Heeft de oudercommissie adviesrecht op een wijziging van de uurprijs?
    Ja. De kinderopvangorganisatie moet een voorgenomen wijziging van de uurprijs altijd eerst voor advies voorleggen aan de oudercommissie. De oudercommissie moet daarbij op tijd alle informatie krijgen die nodig is om een goed advies te kunnen geven.
     
    Vraagt de kinderopvangorganisatie geen advies over een nieuwe uurprijs? Dan houdt zij zich niet aan de Wet kinderopvang.
     
    Schrijf dan een bericht aan de kinderopvangondernemer waarin jullie aangeven het recht te hebben om advies te geven over de voorgestelde nieuwe uurprijs. Benoem hierbij de geldende artikelen uit de Wet kinderopvang, zoals wij die ook in onze brochure hebben benoemd. 
     
    Neemt de kinderopvangorganisatie het advies van de oudercommissie niet over? Dan moet zij schriftelijk uitleggen waarom zij hiervan afwijkt. Daarbij moet zij goede argumenten geven.
     
    Is de nieuwe uurprijs al ingevoerd zonder dat de oudercommissie om advies is gevraagd? Dan kan de oudercommissie een geschil indienen bij de Geschillencommissie Kinderopvang.
     
    Meer info: https://www.boink.info/paginas/openbaar/de-oudercommissie/het-oudercommissie-adviestraject-op-de-uurprijs
  • 2. Hoeveel tijd heeft de oudercommissie voor prijsadvies en waar staat die termijn?

    De oudercommissie en de kinderopvangorganisatie spreken samen af hoeveel tijd de oudercommissie krijgt om advies te geven. Deze afspraak staat in het huishoudelijk reglement.

     
    BOinK adviseert om hiervoor vier weken te nemen. Deze periode begint pas als de oudercommissie alle informatie heeft ontvangen die nodig is om een goed advies te kunnen geven.
     
    Bij een prijswijziging zijn vaak extra vragen nodig. Houd daarom rekening met meer tijd voor het hele adviestraject.
    Een advies over een prijswijziging is meestal ingewikkelder dan andere adviestrajecten. Daarom adviseren BOinK en het Waarborgfonds Kinderopvang om ruim op tijd te beginnen. Als de nieuwe uurprijzen per 1 januari ingaan, is het verstandig om al in september of oktober met het adviestraject te starten. Zo is er voldoende tijd voor overleg, vragen en een zorgvuldig advies.
    • Cijfermateriaal op basis van een begroting of jaarrekening
    • Kostenprognose Ayit
    • Schriftelijke en mondelinge toelichting
    • Bezettingscijfers

    Niet iedere organisatie zal de volledige jaarrekening of begroting willen delen. Maar er zijn ook andere mogelijkheden waarmee de kinderopvangorganisatie financieel inzicht kan geven:

    • De kinderopvangorganisatie kan zijn accountant vragen een verklaring te ondertekenen dat de cijfers boekhoudkundig gecontroleerd en goedgekeurd zijn.
    • De kinderopvangorganisatie geeft de mogelijkheid dat een ouder met financiële kennis op kantoor een papieren versie van de balans komt inzien. kinderopvangorganisatie en oudercommissie kunnen natuurlijk sowieso duidelijke afspraken over geheimhouding maken.
    • De kinderopvangorganisatie ontwikkelt een cijfermatig format waarin hij/zij ieder jaar de nodige cijfers kan delen met de oudercommissie voor het prijsadvies. Terugkerende discussies worden daarmee hopelijk voorkomen.

    Meer info: https://www.boink.info/paginas/openbaar/de-oudercommissie/het-oudercommissie-adviestraject-op-de-uurprijs

  • 3. Moet een adviesaanvraag over een prijswijziging schriftelijk worden gedaan?

    Nee. Leg de adviesaanvraag, aanvullende (bedrijfsgevoelige) informatie, het advies en de reactie van de ondernemer zorgvuldig schriftelijk vast. Zo blijft de informatie beschikbaar voor volgende adviestrajecten en nieuwe commissieleden.

    Tip: gebruik hiervoor het Oudercommissieportaal; dit is ook toegankelijk voor niet-leden.

    Meer info: https://www.boink.info/paginas/openbaar/de-oudercommissie/het-oudercommissie-adviestraject-op-de-uurprijs

  • 4. Moet de houder het advies van de oudercommissie opvolgen?

    Nee. De houder hoeft het advies niet altijd op te volgen. Maar dit mag alleen wanneer hij schriftelijk en met voldoende onderbouwing uitlegt waarom het advies van de oudercommissie volgens hem niet in het belang van de kinderopvang is. Zo staat dit ook in de wet: “de houder mag pas van het advies van de oudercommissie afwijken als dit advies aantoonbaar in strijd is met het belang van de kinderopvang.” Doet hij dit niet, dan overtreedt hij de Wet kinderopvang (artikel 1.60 lid 2).

    Meer info: https://www.boink.info/paginas/openbaar/de-oudercommissie/het-oudercommissie-adviestraject-op-de-uurprijs

  • 5. Wat kan de oudercommissie doen als geen advies wordt gevraagd of het traject niet goed verloopt?

    De oudercommissie heeft adviesrecht op voorgenomen prijswijzigingen. Wordt geen advies gevraagd, ontvangt de oudercommissie onvoldoende informatie of krijgt zij onvoldoende tijd om advies uit te brengen? Bespreek dit dan eerst met de houder en leg afspraken schriftelijk vast. Kom je er samen niet uit, dan kan de oudercommissie het geschil voorleggen aan de Geschillencommissie Kinderopvang.

    Let op: de adviestermijn gaat pas in zodra de oudercommissie alle benodigde informatie heeft ontvangen.

    Meer info: https://www.boink.info/paginas/openbaar/de-oudercommissie/het-oudercommissie-adviestraject-op-de-uurprijs

Actualiteiten

De maatschappelijke, landelijke en zelfs mondiale omstandigheden die van invloed zijn op de kosten van kinderopvang kunnen jaarlijks verschillen. 

In hoofdstuk 4 van de brochure‘Prijzen in de kinderopvang’ beschrijven we ieder jaar de actualiteiten die van invloed zijn op de bedrijfsvoering en die ondernemers kunnen aandragen als argument voor een prijswijziging. 

Visie op medezeggenschap

Medezeggenschap gaat erom dat ouders echt invloed hebben op de plannen van de kinderopvangorganisatie. BOinK vindt het belangrijk dat de adviesprocedure constructief verloopt. Door structureel samen te werken, kunnen houder en oudercommissie veel eerder, vaker én in een minder beladen situatie een goed gesprek met elkaar voeren over de cijfers en begroting. De verwachting is dat regelmatig overleg het adviestraject op de jaarlijkse prijswijziging een stuk zal vergemakkelijken. De oudercommissie weet immers hoe de organisatie ervoor staat en op basis waarvan de uurprijs voor komend jaar tot stand is gekomen. Uiteindelijk draait het allemaal om de visie van de houder en de oudercommissie op medezeggenschap.

Tips

  • Maak als oc samen met de houder een goede planning voor het gehele prijsadviestraject. Vanaf de eerste adviesaanvraag tot aan het informeren van alle ouders. Hou daarbij rekening met de tussenliggende stappen zoals het verzoek om extra informatie en het voeren van een gezamenlijk gesprek. Spreek voor alle stappen concrete termijnen en deadlines af en leg deze schriftelijk vast.
  • Zoek eventueel een financieel onderlegde ouder die bereid is om mee te kijken als de vaste oc leden die kennis en ervaring zelf niet hebben. Deze kan de oc ondersteunen bij de beoordeling van het voorstel en uitleggen en bevestigen of de ondernemer wel een reëel voorstel voorlegt.
  • Spreek af welke informatie de ondernemer aan de oc verstrekt. De informatie moet voldoende zijn om een goed advies over de wijziging van de uurprijs te kunnen geven. Bepaal met elkaar een format voor de jaarlijks terugkerende informatievoorziening en leg deze afspraken schriftelijk vast. Zo hoeft de oc dit proces niet ieder jaar opnieuw te doorlopen.
  • Vraag door naar de onderbouwing die gegeven wordt.
  • Een prijsstijging die veel hoger is dan de verwachtte loonstijging en inflatie rechtvaardigt extra toelichting van de ondernemer.
  • Werk met de ondernemer aan een meerjaren prijsbeleid en neem die afspraken mee naar de adviesgesprekken in de daaropvolgende jaren.
  • Focus op argumenten en onderbouwingen die effect hebben op het tarief en die beïnvloedbaar zijn.
  • Ga niet op de bestuurdersstoel zitten, maar geef alleen advies op het prijsvoorstel.
  • De oc heeft adviesrecht op veel beleidsonderwerpen, die ook van invloed zijn op de kosten. Denk bijvoorbeeld aan het beleid op gebied van de pedagogische kwaliteit,  veiligheid en gezondheid, het voedingsbeleid of openingstijden. Adviseer over deze beleidsonderwerpen bij voorkeur op een ander moment dan bij het adviestraject over de uurprijs. Maar neem bij het prijsadvies wel de bijbehorende kosten van dit beleid mee in de beoordeling. En kijk naar de verhouding tussen prijs en kwaliteit.

Als het adviestraject niet naar wens verloopt